το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

θα διεξαχθεί παράλληλα σε

Ηράκλειο, Αγρίνιο, Ιωάννινα, Καλαμάτα, Κέρκυρα, Κομοτηνή, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πύργο Ηλείας, Ρόδο, Τρίκαλα, Φλώρινα, Χανιά

την Πέμπτη 07, την Παρασκευή 08 και το Σάββατο 09 Απριλίου 2016

Στην πόλη του Ηρακλείου το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί

στην αίθουσα Ανδρόγεω ή στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Ηρακλείου.

Το Φεστιβάλ τελεί και φέτος υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (159244/Δ2/09-10-2015), με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.Κα.Π), της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδος (Ε.Π.Ε), της Ελληνικής Εταιρίας Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Ε.Π.Υ) και της Ελληνικής Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (Ε.Τ.Π.Ε).

Στο πλαίσιο του μαθητικού φεστιβάλ θα υπάρξει η δυνατότητα να παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα μαθήματα Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο), στις βιωματικές δράσεις του Γυμνασίου και στο μάθημα Ερευνητικές Εργασίες (Project) των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ. Επιπλέον, είναι δυνατό να συμπεριληφθούν και έργα τα οποία δημιουργήθηκαν σε κάποια Σχολική δραστηριότητα (Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας κ.α.) ή σε κάποιο διαθεματικό/διεπιστημονικό σχέδιο συν-εργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.

Το Μαθητικό Φεστιβάλ δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα αλλά βραβεύεται κάθε συμμετοχή.

Προϋπόθεση συμμετοχής ενός μαθητικού έργου στο Φεστιβάλ αποτελεί η συμμετοχή εκπαιδευτικού Πληροφορικής στην ομάδα των εκπαιδευτικών που συντονίζει το έργο, αν δεν το συντονίζει αποκλειστικά ο ίδιος.

Προϋποθέσεις συμμετοχής:

(α) Σύντομη παρουσίαση (<=8΄) της εργασίας από τους μαθητές σε ακροατήριο

(β) Υπολογιστής του σχολείου, εκπαιδευτικός Πληροφορικής και ομάδα μαθητών στον εκθεσιακό χώρο για ένα διάστημα 2-3 ωρών, ώστε να εκθέτουν το έργο τους και να απαντούν σε ερωτήσεις γι’ αυτό

(γ) Ανάρτηση κατάλληλου πολυμεσικού υλικού στην τοπική ιστοσελίδα του Φεστιβάλ με ευθύνη του συντονιστή εκπαιδευτικού Πληροφορικής. Τα μαθητικά έργα της Π.Ε. Ηρακλείου και Π.Ε. Λασιθίου εκτίθενται εδώ: http://digifest-ira.blogspot.gr/.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής που μαζί με τους μαθητές τους ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν εκπροσωπώντας το σχολείο τους να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη φόρμα (https://goo.gl/lWZ7Ue) (για το Ηράκλειο και το Λασίθι) μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2016.

Ειδικά για την Περιφερειακή Ενότητα Λασιθίου τα σχολεία της μπορούν να λάβουν μέρος και εξ αποστάσεως αποστέλλοντας την παρουσίαση των μαθητών σε βίντεο αλλά διερευνάται και η δυνατότητα διεξαγωγής του Φεστιβάλ και στον Άγιο Νικόλαο. Η πραγματοποίησή του, στην εν λόγω πόλη, θα εξαρτηθεί από τις συμμετοχές, οι οποίες θα δηλωθούν στην παραπάνω φόρμα.

Το Φεστιβάλ στην πόλη του Ηρακλείου πραγματοποιείται με την Υποστήριξη του Δήμου Ηρακλείου, της Περιφέρειας Κρήτης και του Συλλόγου Καθηγητών Πληροφορικής Αν. Κρήτης και Αρωγούς την Περιφερειακή Δ/νση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης και τις Δ/νσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε Ηρακλείου και Π.Ε Λασιθίου.

Το Φεστιβάλ στην πόλη του Αγ. Νικολάου θα πραγματοποιηθεί –επιπροσθέτως- με την Υποστήριξη του Δήμου Αγ. Νικολάου.

Όπως πάντα, στους χώρους διεξαγωγής του Φεστιβάλ θα λάβουν χώρα, για μαθητές και επισκέπτες, ομιλίες, εργαστήρια και διαδραστικές δραστηριότητες. Φέτος, θα συνεργαστούμε και με το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Ευελπιστούμε το Φεστιβάλ, το οποίο θα μεταδοθεί ζωντανά από το Διαδίκτυο, να δώσει μια νότα χαράς και δημιουργικότητας σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες.

Θα ακολουθήσει 3η Ανακοίνωση αρχές Μαρτίου 2016, στην οποία θα καλούνται οι εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη κάνει αίτηση να συμπληρώσουν κατάλληλη φόρμα με την οποία θα γίνεται αυτόματη ανάρτηση του μαθητικού έργου στο τοπικό ιστολόγιο (http://digifest-ira.blogspot.gr/).

Παρακαλούνται οι κ.κ. Διευθυντές των σχολείων να ενημερώσουν ενυπόγραφα τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής.

Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένος ο Καινούριος Χρόνος!

Η Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή

Γεώργιος Πανσεληνάς,          Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης

Γεώργιος Γώγουλος,               Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Δυτ. Κρήτης

Τιμολέων Θεοφανέλλης,       Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Βορείου Αιγαίου