Ο σκοπός του είναι να αποτελέσει ένα σημείο αναφοράς για την πληροφορική στη σχολική εκπαίδευση της Ανατολικής Κρήτης και να βοηθήσει ώστε η δουλειά μας να γίνει πιο ευχάριστη και δημιουργική για εμάς και τους μαθητές μας.

Το υλικό του συγκεκριμένου δικτυακού τόπου προέρχεται κυρίως από τους εκπαιδευτικούς και το σχολικό σύμβουλο πληροφορικής της Αν. Κρήτης και αφορά όλους αυτούς που ασχολούνται με την πληροφορική στη σχολική εκπαίδευση.

Σε αυτόν τον δικτυακό τόπο αναρτώνται νέα, υποστηρικτικό υλικό με τη μορφή προτάσεων διδασκαλίας, σημειώσεων-διαφανειών και λογισμικού, νομοθεσία για την πληροφορική στο σχολείο, υλικό από σεμινάρια και επιμορφωτικές συναντήσεις που έλαβαν χώρα στην Αν. Κρήτη, ερευνητικές εργασίες που πραγματοποιήθηκαν από συναδέλφους της Αν. Κρήτης καθώς και ένα Ιστολόγιο (Blog), στο οποίο οι εκπαιδευτικοί μπορούν να συγγράψουν ή/και να σχολιάσουν σχετικά θέματα.

Εύχομαι αυτός ο δικτυακός τόπος να κατακτήσει το στόχο του και σε εσάς υγεία και δύναμη.