Γεια σας και από μένα.

Τα τελευταία χρόνια και στα πλαίσια της παραγράφου 2.8 «Προγραμματισμός σύνθετων δραστηριοτήτων» του σχολικού βιβλίου "Πληροφορική Γυμνασίου", αλλά και της ενότητας 2 «Μεγάλες Δραστηριότητες», στο σχολείο μας γίνονται πέντε μαθήματα στα οποία οι μαθητές δημιουργούν συναρτήσεις στην γλώσσα προγραμματισμού Logo (έκδοση MSWLogo), με τις οποίες υπολογίζουν τον ΜΚΔ και το ΕΚΠ δύο αριθμών.

Στα πέντε αυτά μαθήματα (εκτός των άλλων) οι μαθητές:

• δημιουργούν αλγορίθμους για τον υπολογισμό του ΜΚΔ και του ΕΚΠ δύο αριθμών (έννοιες γνωστές από τα μαθηματικά)
  • μαθαίνουν την έννοια της συνάρτησης στην γλώσσα προγραμματισμού Logo και τις διαφορές της από την έννοια της διαδικασίας
  • μαθαίνουν να εξερευνούν και να χρησιμοποιούν το εγχειρίδιο χρήσης του προγραμματιστικού περιβάλλοντος
  • έρχονται σε επαφή (μέσω παραδειγμάτων) με την έννοια της ταχύτητας διαφορετικών αλγορίθμων

και όλα αυτά χρησιμοποιώντας την MSWLogo την οποίαν οι (ενδιαφερόμενοι) μαθητές έχουν τη δυνατότητα να τη κατεβάσουν ελεύθερα και να "πειραματιστούν".

Ανέβασα ένα αρχείο το οποίο περιλαμβάνει αναλυτικά τα σχέδια των πέντε μαθημάτων (διδακτικών ωρών).

χαιρετώ
Γιώργος Κογχυλάκης