Σκοπός της ιστοσελίδας αυτής είναι η παροχή διδακτικού υλικού σε μαθητές της Γ' τάξης Ημερησίου και Δ' τάξης Εσπερινού Ενιαίου Λυκείου που εξετάζονται στο πανελληνιώς εξεταζόμενο μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον. Η ανάπτυξη του μαθήματος έγινε στην πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης του πανελληνίου σχολικού δικτύου η οποία βασίζεται στο ελεύθερο λογισμικό διαχείρισης εκπαιδευτικού περιεχομένου (Course Management System) Moodle (Modular Object Oriented Developmental Learning Environment).

Περισσότερες λεπτομέρειες στη διεύθυνση :  http://e-learning.sch.gr/course/view.php?id=92