Σε αυτήν τη σελίδα υπάρχουν κάποιες ιδέες για τη διδασκαλία του μαθήματος στις τρεις τάξεις του Λυκείου.

Προσωπικά διδάσκω LibreOffice και Scratch στην Α' Λυκείου, Scratch (ή/και Alice) και Εκπαιδευτική Ρομποτική (βλέπε Enchanting) στη Β' Λυκείου και Gimp, Kompozer, Kdenlive (...) στη Γ' Λυκείου, συνοδευόμενα πάντα από την απαιτούμενη θεωρία.

Ειδικά για την εκπαιδευτική ρομποτική θέλω να επισημάνω ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικό εργαλείο μάθησης, γιατί δίνει ισχυρό κίνητρο στους μαθητές ώστε να διδαχθούν, χωρίς να το αντιλαμβάνονται, αλγοριθμική και προγραμματισμό.

Σημειωτέον ότι τα παραπάνω αντικείμενα είναι πολύ δημοφιλή στους γονείς και αποτελούν αντεπιχείρημα στις διάφορες παραφιλολογίες του τύπου "δεν χρειάζεται η Πληροφορική στο Λύκειο ως ξεχωριστό μάθημα"!