Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης διοργανώνει Ενημερωτική Συνάντηση 2 ωρών με θέμα:

«Σχολεία και Πιστοποίηση Ασφαλούς Διαδικτύου ESafety»,

την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2016 και ώρα 12:00-14:10

στο αμφιθέατρο του ΠΕΚ Κρήτης στο Ηράκλειο

Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί από την εκπαιδευτικό Πληροφορικής του Γυμνασίου Γαζίου κα. Ανδριγιαννάκη Δέσποινα την οποία ευχαριστούμε θερμά. Η κα. Ανδριγιαννάκη θα παρουσιάσει το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eSafety Label, το οποίο απευθύνεται σε σχολεία και έχει σκοπό να τα βοηθήσει να εντάξουν τις Τ.Π.Ε. στην τάξη, εφοδιάζοντάς τα παράλληλα με πηγές και εργαλεία, έτσι ώστε να βελτιώσουν το επίπεδο της ψηφιακής ασφάλειας που παρέχουν. Πιο συγκεκριμένα θα παρουσιάσει τη γενικότερη φιλοσοφία του προγράμματος, τα εργαλεία που παρέχει, τη διαδικασία που ακολουθεί ένα σχολείο προκειμένου να διεκδικήσει πιστοποίηση και τα οφέλη που προκύπτουν για το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς.
Επίσης, θα αναφερθεί στην εμπειρία του Γυμνασίου Γαζίου από τη συμμετοχή του τα τελευταία δύο χρόνια στο πρόγραμμα και θα παρουσιάσει κάποιες από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο καθώς και τη διαδικασία αξιολόγησης της βελτίωσης της ψηφιακής του ασφάλειας.

Η ενημερωτική συνάντηση αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου ως εκπροσώπους των σχολείων τους αλλά και τους Διευθυντές/-τριες ή/και Υποδιευθυντές/-τριες των σχολείων παιδαγωγικής μου ευθύνης.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/-τριες των σχολείων να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς ώστε να παρευρεθούν στη συνάντηση τροποποιώντας όπου αυτό είναι αναγκαίο το πρόγραμμα της ημέρας.

Οι μετακινήσεις των συναδέλφων θα πραγματοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Εύχομαι υγεία, χαρά και δύναμη για μια δημιουργική σχολική χρονιά!

Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής