Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης σε συνεργασία με το CommonsLab διοργανώνουν Ενημερωτική/Επιμορφωτική Συνάντηση 2 ωρών με θέμα:

«Εκπαιδευτικά Σενάρια αξιοποίησης των 3Δ εκτυπωτών στο Σχολείο»,

την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016 και ώρα 18:00-20:00

στο 2ο Ε.Κ Ηρακλείου

Η συνάντηση αυτή πραγματοποιείται με αφορμή την Πρόσκληση υποβολής προτάσεων για εκπαιδευτική χρήση 3Δ εκτυπωτών την οποία απευθύνουν η ΕΕΛ/ΛΑΚκαι ηOpenwise.

Στόχοι της Συνάντησης:

• Να ενημερωθούν οι συμμετέχοντες για τους τρόπους αξιοποίησης των 3Δ εκτυπωτών στο πλαίσιο των υπαρχόντων Ωρολογίων Προγραμμάτων και Προγραμμάτων Σπουδών των σχολείων.
  • Να παρουσιαστούν καλές πρακτικές αξιοποίησης των 3Δ εκτυπωτών στα σχολεία. Θα μοιραστεί εκπαιδευτικό υλικό.
  • Να αποκτήσουν οι συμμετέχοντες την εμπειρία (hands on) σχεδιασμού και εκτύπωσης στο πλαίσιο μιας τέτοιας καλής πρακτικής
  • Να συζητηθούν νέες ιδέες αξιοποίησης των 3Δ εκτυπωτών στα σχολεία.
  • Να είναι σε θέση οι συμμετέχοντες μετά το τέλος της συνάντησης να υποβάλλουν Πρόταση για εκπαιδευτική χρήση 3Δ εκτυπωτών στο πλαίσιο της προαναφερθείσας Πρόσκλησης, εκ μέρους του σχολείου τους.

Η επιμορφωτική συνάντηση αφορά τους εκπαιδευτικούς των σχολείων παιδαγωγικής μου ευθύνης και τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής, χωρίς να αποκλείονται και άλλοι ενδιαφερόμενοι.

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν παρακαλώ να συμπληρώσουν τη φόρμα (http://goo.gl/forms/QLPh2V0j3c0TcOHX2) έως και την Κυριακή 12 Ιουνίου 2016.

Επειδή η συνάντηση έχει εργαστηριακό μέρος θα διεξαχθεί σε Εργαστήριο Η/Υ και θα υπάρξει ανώτατο όριο συμμετεχόντων. Οι συμμετέχοντες θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016 στο site της Δευτεροβάθμιας και στο plirancrete.sch.gr.

Υποχρέωση όλων των αιτούντων και κριτήριο επιλογής σε μελλοντικά σεμινάρια αποτελεί η έγκαιρη ειδοποίηση σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα με τη συμμετοχή τους.

Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής