Στο πλαίσιο της παρακολούθησης της υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου για τη σχολική χρονιά 2015-2016 (Υ.Α. ΦΕΚ 1340/2002) πρόκειται να διεξαχθούν οι εξής συναντήσεις:

• Δευτέρα 16 Νοεμβρίου – Γυμνάσιο Μαλίων (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 3ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Τετάρτη 18 Νοεμβρίου – Γυμνάσιο Τυλίσου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 1ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Πέμπτη 19 Νοεμβρίου – 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 2ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Τρίτη 24 Νοεμβρίου – 10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 4ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Τετάρτη 25 Νοεμβρίου – 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 5ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Πέμπτη 26 Νοεμβρίου – 4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 6ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)
  • Παρασκευή 27 Νοεμβρίου – 5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου (12:00-14:10): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ της 7ης Ομάδας Σχολείων (Πίνακας αποδεκτών)

Στο πλαίσιο αυτών των συναντήσεων θα πραγματοποιηθεί:

(α) Μονόωρη (6η διδακτική ώρα) δειγματική διδασκαλία με θέμα «Αντιμετωπίζοντας το «έξυπνο» χαρτί» με εισηγητή τον σχολικό σύμβουλο. Προκειμένου να μην διαταραχθεί το μαθησιακό κλίμα δεν θα επιτραπεί η προσέλευση των εκπαιδευτικών μετά την έναρξη του μαθήματος.

(β) Παρακολούθηση του προγραμματισμού υλοποίησης του εκπαιδευτικού έργου

(γ) Διάχυση καλών διδακτικών πρακτικών

(δ) Διερεύνηση εκπαιδευτικών αναγκών

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/-τριες των σχολείων να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς ώστε να παρευρεθούν στη συνάντηση τροποποιώντας όπου αυτό είναι αναγκαίο το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας.

Οι μετακινήσεις των συναδέλφων θα πραγματοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης

Πανσεληνάς Γιώργος