στο πλαίσιο του προγραμματισμού της σχολικής χρονιάς 2015-2016 (Υ.Α. ΦΕΚ 1340/2002) πρόκειται να διεξαχθεί η εξής συνάντηση:

• Παρασκευή 23 Οκτωβρίου – Γυμνάσιο Αρκαλοχωρίου (12:00-14:00): Σύσκεψη των εκπαιδευτικών Πληροφορικής Δημοτικών ΕΑΕΠ/Γυμνασίων/ΓΕΛ/ΕΠΑΛ της περιοχής Αρκαλοχωρίου (τα σχολεία αναφέρονται αναλυτικά στο «Προς» του εγγράφου)

Στο πλαίσιο αυτών των συναντήσεων θα πραγματοποιηθεί:

(α) Μονόωρη (6η διδακτική ώρα) δειγματική διδασκαλία με θέμα «Αντιμετωπίζοντας το «έξυπνο» χαρτί»  με εισηγητή τον σχολικό σύμβουλο. Προκειμένου να μην διαταραχθεί το μαθησιακό κλίμα δεν θα επιτραπεί η προσέλευση των εκπαιδευτικών μετά την έναρξη του μαθήματος (12:25).

(β) Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου

(γ) Διάχυση καλών διδακτικών πρακτικών

(δ) Διερεύνηση εκπαιδευτικών αναγκών

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/-τριες των σχολείων να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς ώστε να παρευρεθούν στη συνάντηση τροποποιώντας όπου αυτό είναι αναγκαίο το ωρολόγιο πρόγραμμα της ημέρας.

Οι μετακινήσεις των συναδέλφων θα πραγματοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης

Πανσεληνάς Γιώργος