Αγαπητές συναδέλφισσες, Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το  4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) έλαβε χώρα την την Πέμπτη 3, την Παρασκευή 4 και το Σάββατο 5 Απριλίου 2014 με μεγάλη επιτυχία.

Στο Ηράκλειο, στο Αγρίνιο, στην Καλαμάτα, στην Κέρκυρα, στη Λάρισα, στη Μυτιλήνη, στην Ξάνθη, στην Πάτρα,στη Ρόδο και στα Χανιά,

5792 μαθητές και 669 εκπαιδευτικοί, από 330 σχολεία εργάστηκαν συλλογικά και παρουσίασαν 609 ψηφιακά έργα.

Ευτυχήσαμε να έχουμε και φέτος μια γιορτή της δημιουργικότητας των μαθητών μας.

Στο Ηράκλειο το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 4 και το Σάββατο 5 Απριλίου 2014 στην αίθουσα Ανδρόγεω του Δήμου Ηρακλείου.

Εκτέθηκαν και παρουσιάστηκαν έργα ψηφιακής δημιουργίας από 33 ομάδες μαθητών, 32 σχολείων (554 μαθητές, 68 εκπαιδευτικοί) όλων των βαθμίδων της σχολικής εκπαίδευσης. Ενδεικτικά:

• Κινούμενα σχέδια (animation) και Κόμικ
  • Βίντεο και Ταινίες
  • Προσομοιώσεις και Παιχνίδια
  • Πολυμέσα και Ιστοσελίδες
  • Έργα κατασκευής και προγραμματισμού ρομπότ και εφαρμογών για κινητά και ταμπλέτες
  • Έργα Ψηφιακής επιχειρηματικότητας
  • Θεατρικά δρώμενα
  • Πραγματοποιήθηκαν επίσης:
    • Τηλεδιάσκεψη μεταξύ των 10 πόλεων και ζωντανή παρουσίαση από τους μαθητές που τα δημιούργησαν ψηφιακών έργων και από τις 10 πόλεις.
    • Εργαστήρια, εκθέσεις, ομιλίες και προβολή ταινιών:
      • Έκθεση, εργαστήριο και ομιλία από έναν από τους πρωτεργάτες της Επιστήμης της Πληροφορικής στην Ελλάδα, τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης Μανόλη Κατεβαίνη με θέμα «Το Εργαστήριο Ψηφιακής Σχεδίασης του Πανεπιστημίου Κρήτης συναντά τους μαθητές»
      • Εργαστήριο: Οι μαθητές δημιουργούν και προγραμματίζουν κατασκευές χρησιμοποιώντας το Arduino
      • Έκθεση λειτουργίας Εκτυπωτών 3D.
      • Εργαστήριο: Μαθαίνοντας Πληροφορική χωρίς Υπολογιστές: ομαδικά παιχνίδια για μαθητές Δημοτικού & Γυμνασίου
      • Προβολή της ταινίας «TermsandConditionsMayApply» (Ελληνικοί υπότιτλοι): Τι μαθαίνουν οι εταιρίες και οι κυβερνήσεις για εμάς από το Internet και τα κινητά τηλέφωνα και τι μπορούμε εμείς να κάνουμε γι’ αυτό.
      • Προβολή μαθητικών ταινιών για παιδιά και Νέους από το Φεστιβάλ Ολυμπίας και την CameraZizanio.

Στοιχεία των έργων που παρουσιάστηκαν είναι αναρτημένα στο http://digifest-ira.blogspot.gr/.

Όσοι δεν κατόρθωσαν να παρακολουθήσουν όλες τις εκδηλώσεις του Φεστιβάλ ή θέλουν να τις ξαναδούν, το Φεστιβάλ μεταδόθηκε ζωντανά από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και τα βίντεό του βρίσκονται στη βιντεοθήκη του ΠΣΔ για την Παρασκευή στη διεύθυνση

και για το Σάββατο στη διεύθυνση

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους/στις/στα:

• Μαθητές/Μαθήτριες που είχαν συμμετοχή στη δημιουργία των έργων
  • Υπεύθυνους/-ες εκπαιδευτικούς που υποστήριξαν με τον καλύτερο τρόπο τα παιδιά
  • Διευθυντές/-τριες των σχολείων που υποστήριξαν έμπρακτα τη συγκεκριμένη συμμετοχή και το άνοιγμα του σχολείου τους στην κοινωνία
  • Στελέχη της Εκπαίδευσης και του Δήμου Ηρακλείου, Εκπαιδευτικούς, Γονείς και  γενικότερα στους Επισκέπτες του Φεστιβάλ που συμμετείχαν σε αυτή τη γιορτή και χειροκρότησαν τα παιδιά

Θερμές Ευχαριστίες για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση του Φεστιβάλ:

Στον Περιφερειακό Δ/ντή Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης.

Στον Καθηγητή Μανόλη Κατεβαίνη και στον συνεργάτη του κ. Γεώργιο Καλοκαιρινό για την ομιλία, το εργαστήριο και την αντίστοιχη έκθεση.

Στα μέλη της ομάδας τοLabάκι για τις εκθέσεις, τα εργαστήρια και για την προβολή ταινίας.

Στους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής του ΠΠΓ κ. Νικόλαο Ψαρουδάκη και κ. Ιωάννη Χαλκιαδάκη για το εργαστήριο «Πληροφορική χωρίς Υπολογιστές».

Στα στελέχη και στους συνεργάτες του Κέντρου Ανοικτού Λογισμικού Ηρακλείου.

Ιδιαίτερες Ευχαριστίες για την καθοριστική τους συμβολή:

Στον Αντιδήμαρχο Οικονομικών του Δήμου Ηρακλείου, και Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Δ/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Ηρακλείου.

Στο Σύλλογο Καθηγητών Πληροφορικής Αν. Κρήτης.

Στην Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (ΠΕΚΑΠ).

Στην Ένωση Πληροφορικών Ελλάδος (Ε.Π.Ε),

Στην Ελληνική Εταιρία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής Επικοινωνιών (Ε.Π.Υ)

Στην Ελληνική Επιστημονική Ένωση Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (Ε.Τ.Π.Ε).

Η Οργανωτική Επιτροπή του Φεστιβάλ στο Ηράκλειο

Πανσεληνάς Γεώργιος, Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης

Αγγελιδάκης Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου

Βασιλάκης Σπύρος, Εκπαιδευτικός Πληροφορικής Π.Ε. Λασιθίου – Τεχνικός Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Π.Ε. Ρεθύμνου