Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης διοργανώνει εισαγωγικό Σεμινάριο με θέμα τα ηλεκτρονικά βιβλία (e-books) για τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων.

Το τρίωρο σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2012, ώρες 17:30-20:30, στο αμφιθέατρο του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου (Λεωφόρος Δημοκρατίας 12), με εισηγητή τον Γιάννη Φαρσάρη, καθηγητή Πληροφορικής του 4ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Ηρακλείου και δημιουργό της ανοικτής βιβλιοθήκης www.openbook.gr.

Θα δοθεί Βεβαίωση Συμμετοχής σε όλους τους εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν το Σεμινάριο.

Το Σεμινάριο περιλαμβάνει τις ενότητες:

• Εισαγωγή στην ψηφιακή ανάγνωση – Μορφές, δυνατότητες και πλεονεκτήματα.
  • Χαρακτηριστικά των ψηφιακών βιβλίων (e-books) / τεχνολογικές εξελίξεις και προοπτικές στην Εκπαίδευση.
  • Ψηφιακές βιβλιοθήκες / Αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών για την πρόσβαση στη γνώση.
  • Παρουσίαση / επίδειξη λειτουργίας συσκευών ψηφιακής ανάγνωσης (e-book readers).

(http://goo.gl/A2951) έως και την 21

Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό συμμετεχόντων. Γι’ αυτό το λόγο δεν θα ανακοινωθεί λίστα των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών.