Ο Τομέας Πληροφορικής του 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου σε συνεργασία με το Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Ανατολικής Κρήτης διοργανώνουν την Τρίτη 26 Ιουνίου στις 18:30, στο χώρο του 2ου ΣΕΚ, διάλεξη με θέμα:

«Από τη συμμετρική κρυπτογραφία στην κρυπτογραφία δημόσιου κλειδιού».

Ομιλητής θα είναι ο κ. Θεόδουλος Γαρεφαλάκης, επίκουρος καθηγητής του Μαθηματικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Κρήτης, με εξειδίκευση στην Κρυπτογραφία και Κωδικοποίηση της πληροφορίας.

Η διάλεξη θα έχει διάρκεια 2 ώρες και η παρακολούθησή της δεν προϋποθέτει κανένα υπόβαθρο γνώσεων κρυπτογραφίας.

Τα θέματα που θα αναπτυχθούν θα είναι:

• Το σχήμα λειτουργίας της συμμετρικής κρυπτογραφίας
  • Δημιουργία κοινών κλειδιών
  • Το πρωτόκολλο Diffie-Hellman
  • Αλγόριθμοι κρυπτογράφησης δημόσιου κλειδιού: RSA, ElGamal
  • Τι σημαίνει "ασφάλεια";

Η διάλεξη απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται για το θέμα, οι οποίοι καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ιστοσελίδα του 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου στο σύνδεσμο: http://2sek-irakl.ira.sch.gr/index.php/seminaria?id=43

Πανσεληνάς Γεώργιος                                                  Γεωργακάκης Ιωάννης

Σχολ. Σύμβουλος Πληροφορικής                               Διευθυντής 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου