Το 2ο ΣΕΚ και το 5ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, υπό την αιγίδα του Δήμου Ηρακλείου, οργανώνουν  έκθεση οπτικού υλικού και πολυμέσων με θέμα: «Μηχανισμός των Αντικυθήρων – ο αρχαιότερος υπολογιστής». Η έκθεση θα φιλοξενηθεί στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου από τη Δευτέρα 5 Μαρτίου έως και την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012.

Ώρες λειτουργίας έκθεσης:

Δευτέρα – Παρασκευή: 09:30 – 13:30 και 18:00 – 21:00

Σάββατο: 9:30 – 13:30.

Την έκθεση μπορούν να επισκεφτούν τις πρωινές ώρες λειτουργίας της, μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων στα πλαίσια εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Η περιήγηση στο χώρο της έκθεσης θα διαρκεί 45 λεπτά.

Η ημερομηνία και ώρα της επίσκεψης θα προγραμματίζεται κατόπιν συνεννόησης με τον υπεύθυνο Τομέα Πληροφορικής 2ου ΣΕΚ κ. Κώστα Παντερή.

Στοιχεία επικοινωνίας: Ηλεκτρονικά στη διεύθυνση kpanteris@yahoo.gr ή στα τηλέφωνα 6977586673 & 2810371153

Για τις διαθέσιμες ημερομηνίες και ώρες, ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα του 2ου ΣΕΚ Ηρακλείου  http://2sek-irakl.ira.sch.gr/index.php/seminaria?id=34

Την έκθεση έχει σχεδιάσει και δημιουργήσει ο Ξενοφών Μουσάς, μέλος της διεθνούς ομάδας μελέτης του Μηχανισμού, Καθηγητή Φυσικής Διαστήματος και Διευθυντή Εργαστηρίου Αστροφυσικής του Τμήματος Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών.

. Η Έκθεση περιλαμβάνει:

·        Προβολή φιλμ διάρκειας 15 λεπτών περίπου

·        Ομοίωμα του μηχανισμού των Αντικυθήρων που έχει κατασκευάσει ο κ. Διον. Κριάρης, μαθηματικός και κατασκευαστής αρχαίων οργάνων

·        20 περίπου πανέλα διαστάσεων 70 Χ 100 εκατοστά με οπτικό υλικό

·        Δυο αλληλεπιδραστικά μοντέλα εγκατεστημένα σε υπολογιστή (κατασκευασμένα από τον Καθηγητή κ. Μάνο Ρουμελιώτη και την καλλιτέχνιδα κ. Αμαλία Πορλίγκου)Τρισδιάστατες αλληλεπιδραστικές φωτογραφίες του κ. Tom Malzbender που προβάλλονται σε υπολογιστή