Mετά την επιτυχία του 1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) και τη δημιουργική ευχαρίστηση που προσέφερε σε όλους τους συμμετέχοντες,  είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τη διεξαγωγή του 2ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, το οποίο προγραμματίζεται να διεξαχθεί στο Ηράκλειο την Παρασκευή 27 και το Σάββατο 28 Απριλίου 2012στην Αίθουσα Ανδρόγεω του Δήμου Ηρακλείου (2ος όροφος).

Στα πλαίσια του μαθητικού φεστιβάλ θα υπάρξει η δυνατότητα να παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο) και στο πλαίσιο του μαθήματος Ερευνητικές Εργασίες (Project) των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, στο οποίο συμμετείχε εκπαιδευτικός Πληροφορικής. Είναι δυνατό να συμπεριληφθούν και έργα τα οποία δημιουργήθηκαν σε κάποια Σχολική δραστηριότητα (Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας κ.α.) ή σε κάποιο διαθεματικό/διεπιστημονικό σχέδιο συν-εργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.

Η συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση θα δώσει την ευκαιρία
α) της ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών Πληροφορικής και της παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και την ευρύτερη κοινωνία,
β) της ενημέρωσης και της διάδοσης των μαθησιακών δραστηριοτήτων οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πρακτικών προβλημάτων και
γ) της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη κοινωνία.

Γι’ αυτό το λόγο το Μαθητικό Φεστιβάλ δεν θα έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα αλλά θα βραβευθεί κάθε συμμετοχή.

Μπορεί να λάβει μέρος κάθε σχολείο ανεξάρτητα περιοχής που βρίσκεται με την επισήμανση ότι η οργάνωση του Φεστιβάλ δεν μπορεί να καλύψει έξοδα μετακίνησης και διαμονής.

Υποχρεώσεις συμμετοχής:

(α) Σύντομη παρουσίαση (10΄) της εργασίας από τους μαθητές σε ακροατήριο

(β) Υπολογιστής του σχολείου, εκπαιδευτικός Πληροφορικής και ομάδα μαθητών στον εκθεσιακό χώρο για ένα διάστημα 2-3 ωρών, ώστε να εκθέτουν το έργο τους και να απαντούν σε ερωτήσεις γι’ αυτό.

(http://goo.gl/mJo4N)

Η συγκεκριμένη αίτηση αφορά τη συμμετοχή του σχολείου και του εκπαιδευτικού Πληροφορικής.

Τα ειδικότερα στοιχεία της συμμετοχής: το  Τμήμα/Τάξη/Ομάδα μαθητών που θα συμμετέχει, το είδος του ψηφιακού έργου, ο τίτλος του, καθώς και μια σύντομη περιγραφή συμπληρώνονται προαιρετικά, αφού θα δοθεί η δυνατότητα να συμπληρωθούν/τροποποιηθούν αργότερα σε μεταγενέστερη πρόσκληση.

Η συμμετοχή θα αποτελέσει το βασικότερο κριτήριο διαμόρφωσης των παραμέτρων του Φεστιβάλ.

Η οργανωτική επιτροπή

Πανσεληνάς Γιώργος          Σχολικός Σύμβουλους Πληροφορικής Αν. Κρήτης