Στα πλαίσια της συνεργασίας του 6ου ΕΠΑΛ Ηρακλείου με το ΤΕΙ Κρήτης, στην οποία επόπτης έχει οριστεί ο Σχ. Σύμβουλος Πανσεληνάς Γιώργος, διοργανώνεται εκπαιδευτικό σεμινάριο στα Δίκτυα Δεδομένων με βάση το Πρόγραμμα Σπουδών και τις ανάγκες των εκπαιδευτικών Πληροφορικής που διδάσκουν στα ΕΠΑΛ:

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

ΗΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΧΩΡΟΣ

Α. ΣΙΔΕΡΗΣ
Ομάδα Εργ. ΠΑΣΙΦΑΗ

Στο πλαίσιο αυτής της ενότητας, οι καταρτιζόμενοι θα εκπαιδευτούν: α)  στη συλλογή πληροφοριών για την κατάσταση ενός IP δικτύου μέσω της χρήση εντολών ping, tracert, netstat,  κ.τ.λ.; β) στη διευθυνσιοδότηση και κατάτμηση IP δικτύων και γ) στη δημιουργία ενός τοπικού δικτύου Ethernet, στο οποίο θα εφαρμοστούν οι κατάλληλες IP ρυθμίσεις (π.χ. διεύθυνση, μάσκα δικτύου) με απώτερο σκοπό το λογικό διαχωρισμό του σε δύο διαφορετικά IP δίκτυα, τα οποία θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους.

ΣΑΒΒΑΤΟ
19/03/2001

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΑΣΙΦΑΗ (ΤΕΙ Κρήτης)

Π. ΑΝΑΠΛΙΩΤΗΣ
Ομάδα Εργ. ΠΑΣΙΦΑΗ

Στο πλαίσιο αυτής της ενότητας, οι καταρτιζόμενοι θα εκπαιδευτούν στη χρήση του προγράμματος Comnet μέσω του οποίου θα γίνει η μελέτη της λειτουργία των Local Area Networks που κάνουν χρήση τεχνικών πολλαπλής πρόσβασης Code Division Multiple Access / Collision Detection (CDMA/CD), καθώς και αξιολόγηση των επιδόσεών τους σε συνθήκες φόρτου.

23/03/2011

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΑΣΙΦΑΗ(ΤΕΙ Κρήτης)

Χ. ΜΑΝΙΦΑΒΑΣ

Γενικά θέματα διαχείρισης και ασφάλειας δικτύου

30/03/2011

Αίθουσα σεμιναρίων κεντρικής βιβλιοθήκης (ΤΕΙ Κρήτης)

Χ. ΜΑΝΙΦΑΒΑΣ

Χρήση OpNet για προσομοίωση ασφαλών δικτυακών αρχιτεκτονικών

06/04/2011

Αίθουσα σεμιναρίων κεντρικής βιβλιοθήκης (ΤΕΙ Κρήτης)

Παρακαλούνται όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται και έχουν τη δυνατότητα να το παρακολουθήσουν να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη αίτηση έως την Τρίτη 15 Μαρτίου.

Λόγω του γεγονότος ότι θα έχουν συμμετοχή όλοι οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής του 6ου ΕΠΑΛ, διατίθενται 10 θέσεις για τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής.

Θα προτιμηθούν εκπαιδευτικοί των ΕΠΑΛ, καθώς και οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία των οποίων έχει γίνει διευθέτηση του ωραρίου τους ώστε να μην έχουν μάθημα τις 2 τελευταίες ώρες την Τετάρτη.