Είίμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε το αρχικό πρόγραμμα εκδηλώσεων του 1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info), το οποίο θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο το Σάββατο 9 Απριλίου (10:00-16:30) στην Αίθουσα Ανδρόγεω του Δήμου Ηρακλείου (2ος όροφος).

Στο μαθητικό φεστιβάλ θα παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο) σε μορφή ψηφιακής έκθεσης στο φουαγιέ της αίθουσας Ανδρόγεω (2 ώρες υποδοχή επισκεπτών για κάθε συμμετοχή). Επίσης, οι μαθητές κάθε συμμετοχής θα παρουσιάσουν τη διαδικασία και τις εντυπώσεις από τη δημιουργία του ψηφιακού έργου σε σύντομη παρουσίαση (5-10΄) στην κεντρική αίθουσα.

Στα πλαίσια του Φεστιβάλ και πέρα από τις παρουσιάσεις των σχολείων θα πραγματοποιηθούν:

• Προβολή μαθητικών ταινιών από το Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών της Ολυμπίας και την Camera Zizanio (Υπεύθυνος «Νεανικό Πλάνο»)
  • Εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής για μικτές ομάδες εκπαιδευτικών και μαθητών (η εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής θα γίνει στο Φεστιβάλ) από το Εργαστήριο Διδακτικής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Όλοι οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν το εργαστήριο.
  • Οι μαθητές του Μουσικού σχολείου Ηρακλείου παίζουν μουσική για τους μαθητές όλων των σχολείων και για τους επισκέπτες του Φεστιβάλ

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από το Γραφείο Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Αν. Κρήτης και τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηρακλείου, ενώ για την πραγματοποίησή του εργάζεται ειδική γι’ αυτό το λόγο οργανωτική επιτροπή από εκπαιδευτικούς Πληροφορικής.

Οι μαθητές, οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής και τα ενδεικτικά έργα με τα οποία έχουν δηλώσει συμμετοχή είναι:

4ο Λύκειο Ηρακλείου, Λεωνίδας Παπαδάκης: «Νεανικές Ιστο-ιδέες»

1ο ΓΕΛ Σητείας, Γιάννης Πουλακάκης: «Κατασκευή ανθρωποειδούς ρομπότ»

Γυμνάσιο Γουβών, Γιώργος Μαραθιανός: «Δημιουργία βίντεο για την Ενέργεια»

ΓΕΛ Ασημίου, Σταύρος Παπαδάκης: «Μαθητικές ιστοσελίδες» και «Ένα dvd για τα παιδιά που τελειώνουν το Λύκειο»

1ο ΓΕΛ Ηρακλείου, Μιχάλης Σφυράκης: «Δημιουργία Διαδραστικού παιχνιδιού»

5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, Νίκος Αγγελιδάκης: «Πολυμεσική εφαρμογή γνωριμίας με τον υπολογιστή»

Γυμνάσιο Καστελλίου, Μανόλης Τζομπανάκης: «Δημιουργία Παιχνιδιού- F1 racing»

46ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, Χρυσή Χαλκιαδάκη: «Δημιουργία Animation, Μαθητική ιστοσελίδα»

5ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, Τάξη Γ, Καλλιόπη Κανάκη: «Παιχνίδι: Παίζοντας μαθαίνω»

5ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, Τάξη Β, Μαρία Χαδήρογλου: «Μαθητικές ιστοσελίδες»

1ο Γυμνάσιο Αγ. Νικολάου, Γιώργος Αυγέρης: «Δημιουργία Παιχνιδιού Darts»

Γυμνάσιο Μελεσών, Αγγελική Τζορμπατζάκη: «Δημιουργία ιστοσελίδας σχολείου»

Γυμνάσιο Αρκαλοχωρίου, Αγγελική Σαϊτάκη: «Δημιουργία Animation: Basket για αρχάριους»

1o Γενικό Λύκειο Αγίου Νικολάου, Νικόλαος Σαριδάκης: «Μαθητικές ιστοσελίδες»

1ο ΕΠΑΛ Μοιρών, Ευάγγελος Κάτης: «Θεατρικό παιχνίδι για τις Νέες Τεχνολογίες»

ΓΕΛ Τυμπακίου, Ιωάννα Ραμουτσάκη: «Δημιουργία βίντεο»

7ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, Ζαχαρίας Τσαμάνδουρας: «Έκθεση φωτογραφίας: Φωτογραφίζω ψηφιακά»

1ο ΓΕΛ Ιεράπετρας, Μιχάλης Μπλαζαντωνάκης: «Πολυμεσική εφαρμογή για το αγαπημένο μου θέμα»

36ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, Εμμανουήλ Κυριακάκης: «Σχολική ιστοσελίδα και ‘Ταξίδι στο Δρακοπλανήτη’: Animation»

32ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, Ευτυχία Κωλέτσου: «Σκυταλοδρόμε δέσε τα κορδόνια σου!: Δημιουργία κόμικ»

Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, Α΄τάξη, Νίκος Ψαρουδάκης: «Δημιουργία Animation»

Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, Β' τάξη, Γιάννης Χαλκιαδάκης: «Δημιουργία Animation»

ΓΕΛ Επισκοπής, Κυριακή Μαραγκάκη: «Ένα πολυμέσο για το περιβάλλον»

Το Μαθητικό Φεστιβάλ είναι ανοικτό και προσκαλεί όλα τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικούς, στελέχη εκπαίδευσης), γονείς μαθητών, μέλη της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας.

Θα ακολουθήσει αποστολή αφίσας και προσκλήσεων στα σχολεία.

Η οργανωτική επιτροπή

Πανσεληνάς Γιώργος          Σχολικός Σύμβουλους Πληροφορικής Αν. Κρήτης