όπως είχαμε συζητήσει στις συναντήσεις του Σεπτεμβρίου υπάρχει η ιδέα της διεξαγωγής «Μαθητικής συνάντησης ψηφιακής δημιουργίας και μάθησης» στις αρχές Απριλίου στο Ηράκλειο (πιθανότερες ημερομηνίες Παρασκευή 8 απόγευμα – Σάββατο 9 Απριλίου πρωί).

Στα πλαίσια αυτή της μαθητικής συνάντησης θα υπάρξει η δυνατότητα να παρουσιαστούν έργα ψηφιακής δημιουργίας και μάθησης τα οποία δημιουργήθηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων Πληροφορικής όλων των βαθμίδων (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο). Είναι δυνατό να συμπεριληφθούν και τα έργα τα οποία εντάχθηκαν σε κάποια σχολική δραστηριότητα ή σε κάποιο διαθεματικό/διεπιστημονικό σχέδιο εργασίας (project).

Κάθε σχολείο προτείνεται να παρουσιάσει μια εργασία.

Τέτοιες εργασίες λαμβάνουν χώρα κάθε χρόνο από τους μαθητές μας με την υποστήριξη και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Πληροφορικής. Ενδεικτικά Θέματα:

• Δημιουργία κόμικ
  • Δημιουργία animation (Gimp, Scratch, Alice)
  • Δημιουργία παιχνιδιού (scratch, Alice)
  • Δημιουργία γραφικών
  • Θεατρικό, παιχνίδια ρόλων με θέμα τις Νέες Τεχνολογίες
  • Δημιουργία και επεξεργασία μουσικής με ψηφιακά μέσα
  • Ηχητικές συνθέσεις με ηχογράφηση και επεξεργασία ήχου (ίσως συλλογή από ήχους του περιβάλλοντος)
  • Μαθητικές ιστοσελίδες
  • Παρουσίαση παραδόσεων, συνηθειών και καλλιτεχνικής δημιουργίας μέσω μαθητικών ιστοσελίδων (websites, blogs,wikis, social media)
  • Δημιουργία και επεξεργασία βίντεο (πχ Moviemaker)
  • Ημερολόγια, κάρτες, κολάζ με φωτογραφίες
  • Αλγοριθμική επίλυση προβλημάτων της καθημερινής ζωής
  • Εκπαιδευτική ρομποτική
  • Πληροφορική χωρίς υπολογιστές
  • Και ότι άλλο από τη φαντασία και δημιουργικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών….

(..υλοποιημένες εργασίες περασμένων ετών στο Υποστηρικτικό υλικό του plirancrete.sch.gr και στις Αναρτήσεις ιστολογίου του grou.ps/plirancrete)

Η συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση θα δώσει την ευκαιρία
α) της ανάδειξης της δημιουργικότητας μαθητών και εκπαιδευτικών Πληροφορικής και της παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και τοπική κοινωνία,
β) της ενημέρωσης και της διάδοσης των μαθησιακών δραστηριοτήτων οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πρακτικών προβλημάτων και
γ) της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη κοινωνία του Ηρακλείου.

Υποχρεώσεις συμμετοχής

(α) Σύντομη παρουσίαση (10΄) της εργασίας από τους μαθητές σε ακροατήριο

(β) Υπολογιστής του σχολείου, εκπαιδευτικός Πληροφορικής και ομάδα μαθητών στον εκθεσιακό χώρο για ένα διάστημα 1-2 ωρών, ώστε να εκθέτουν το έργο τους και να απαντούν στο ενδιαφέρον των επισκεπτών.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής που μαζί με τους μαθητές τους ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν εκπροσωπώντας το σχολείο τους να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη φόρμα μέχρι την 29η Νοεμβρίου.

Η μαθητική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί εφόσον υπάρξει ικανός αριθμός συμμετοχών. Σε διαφορετική περίπτωση τα έργα των μαθητών προτείνεται να παρουσιαστούν στην εκδήλωση του σχολείου στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στις προσπάθειές μας.

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Ανατολικής Κρήτης

Πανσεληνάς Γιώργος