Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αν. Κρήτης σε συνεργασία με το 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης διοργανώνουν εργαστηριακό σεμινάριο 6 ωρών με θέμα:

«Σχεδιασμός Διδακτικής και Εκπαιδευτικής Επίσκεψης με σημείο αναφοράς έναν χώρο παιδαγωγικού ενδιαφέροντος»,

τη Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016 και την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2016, και ώρα 17:30-20:30,

στο 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

Επιμορφώτρια του σεμιναρίου είναι η Σχολικός Σύμβουλος και Πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Μουσείου Σχολικής Ζωής Μαρία Δρακάκη, την οποία ευχαριστούμε θερμά.

Τα Θέματα του Σεμιναρίου

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2016

• Διδακτική Επίσκεψη και Εκπαιδευτική Επίσκεψη: Ορισμός-Νομοθεσία (Εισηγ: Γιώργος Πανσεληνάς)
  • Τεχνικές σχεδιασμού ενός εκπαιδευτικού προγράμματος και σύγχρονες θεωρίες μάθησης (Εισηγ: Μαρία Δρακάκη)

Τετάρτη 9 Μαρτίου 2016

• Η δομή της διδακτικής/εκπαιδευτικής επίσκεψης. Τα στάδια. (Εισηγ: Μαρία Δρακάκη)
  • Ο ρόλος του αντικειμένου και εργαλεία εμψύχωσης (Εισηγ: Μαρία Δρακάκη)

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων με προτεραιότητα συμμετοχής στους εκπαιδευτικούς των σχολείων παιδαγωγικής μου ευθύνης και στους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής, χωρίς να αποκλείονται και άλλοι ενδιαφερόμενοι.

Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν παρακαλώ να συμπληρώσουν τη φόρμα (http://goo.gl/forms/JO5G7uMmw0) έως και την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2016.

Επειδή θα δουλέψουμε σε μικρές ομάδες εργασίας θα υπάρξει μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 30 εκπαιδευτικοί. Οι συμμετέχοντες θα ανακοινωθούν την Πέμπτη 3 Μαρτίου 2016 στο site της Δευτεροβάθμιας και στο plirancrete.sch.gr.

Υποχρέωση όλων των αιτούντων και κριτήριο επιλογής σε μελλοντικά σεμινάρια αποτελεί η έγκαιρη ειδοποίηση σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα με τη συμμετοχή τους.

Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής